خیابان ستارخان-روبروی شادمان-جنب کوچه افسر-داخل کارواش ستارخان-مجتمع تعمیرگاهی پیام
شماره تماس مستقیم : 66500980-021

مکاترونیک

در بسیاری از خودروهای بروز کمپانی های مطرح از قبیل مرسدس بنز-بی ام دبلیو-کیا و ... با توجه به نیاز مشتریان و سهولت در امر هندلینگ خودرو شرکت های سازنده سیستم هایی به نام کمک بادی یا تنظیم ارتفاع در خودروهای خود طراحی کرده اند که این امر باعث راحتی در رانندگی دراز مدت و همچنین بهنگام دانندگی در جاده های ناهموار میگردد .

مکاترونیک یک رشته علمی ترکیبی میباشد که از ترکیب رشته های مهندسی مکانیک، الکترونیک، کامپیوتر، مهندسی مخابرات، مهندسی سیستم ها و همچنین مهندسی کنترل بوجود آمده است. مکاترونیک بر روی طراحی، ساخت و همچنین نگهداری تمامی محصولات و قطعاتی که در آنها اجزا الکترونیکی و مکانیکی به کار رفته است متمرکز شده است. اگر بخواهیم هدف مکاترونیک را به زبان ساده تری بیان کنیم باید بگوییم مکاترونیک به دنبال سیستم های ارزان تر، ساده تر، راحت تر و انعطاف پذیرتر میباشد.

امروزه در جهان تخصص مکاترونیک یک تخصص شناخته شده و بسیار مطرح میباشد که به سرعت نیز در حال گسترش است. شرکت های بسیاری با استفاده از تخصص مکاترونیک محصولات خود را تولید و روانه بازار کرده اند. از جمله محصولاتی که از دانش مکاترونیک برای ساخت آنها استفاده شده است میتوان به دوربین های پیشرفته، ربات های انسان نما، دستگاه های پزشکی، خودروهای هوشمند و محصولات نظامی و فضایی اشاره نمود. کمتر صنعتی را امروزه میتوان یافت که از دانش مکاترونیک برای ساخت و تولید محصولات خود استفاده نکرده باشد و بیشتر صنایع از این تخصص بهره میبرند.

مکاترونیک باعث شده تا تحولات بسیار خوبی نیز در محصولات تولید شده در صنایع رخ دهد و این محصولات بسیار با کیفیت تر و با هزینه کمتری تولید شوند و همچنین مدن زمان تولید محصولاتی که از دانش مکاترونیک برای تولید و ساخت بهره برده اند بسیار کوتاه تر گردد.

از جمله کاربرد های مکاترونیک در صنایع را میتوان بینایی ماشین، اتوماسیون، حس کردن و سیستم های کنترل، مهندسی اتومیبل و تجهیزات اتومبیل، کنترل های کامپیوتری، سیستم های خبره، کالاهای صنعتی، کالاهای مصرفی، سیستم های مکاترونیکی، مکاترونیک پزشکی، سیستم های سازه ای داینامیک، سیستم های حمل و نقل، طراحی، سیستم های مهندسی و تولید، بسته بندی، میکروکنترلرها، نرم افزارهای موبایل، مهندسی الکترومکانیک و اجرائیات فیزیکی نام برد.

مجتمع تعمیرگاهی پیام آمادگی دارد تا خدمات مکاترونیک را به صنایع و شرکت ها ارائه دهد. مجتمع تعمیرگاهی پیام از جمله تعمیرگاه هایی در کشور میباشد که بصورت تخصصی در زمینه تعمیر انواع خودروهای لوکس فعالیت خود را از سالها پیش آغاز نمود و نسبت به پیشرفت این نوع خودروها تجهیزات مورد نیاز برای عیب یابی و تعمیر را بروز نموده است.

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :